Yok muydu bunun farklı bir çözümü?

Son dönem banka promosyonları her ailenin gündeminde, sohbetlerde, sokaklarda...

Bankalara yakın bir bölgede olduğumuz için, gün içinde, mesai saatlerinde, bitmeyen bir yoğunluk hakim. Hem içeride hem dışarıda, sokaklara taşan emekli annelerimiz, babalarımız, dedelerimiz, ninelerimiz, teyzelerimiz, amcalarımız… Emekliliği hak etmiş herkeste ciddi bir çaba görüyoruz. Bankalar bu konu ile ilgili son dönemde inanılmaz ziyaret aldı. Başvurular, beklemeler, sorular...

7000-7500 liraya ulaştı rakamlar. Hatta döviz kuru gibi daha da artacağına dair beklentiler, konuşmalar var. Promosyon  alanlar aile, akraba, eş, dost kim varsa, onları da kolundan tutup getiriyorlar. Bunu da promosyon hak etmek için yapıyorlar. Para güzel şey... Hele ki bir imza, bir söz ile verilirse, geri çevirmek çok zor.

SGK, 13 milyonun üzerinde emekli olduğunu belirtiyor. Verilere göre en düşük SSK 2000 öncesi emekli maaşı 4 bin 678 TL, SSK 2000 sonrası emekli maaşı ise 3 bin 500 lira.

Tabloya bakınca ‘neden alınmasın’ diyor insan. ‘Ben almayacağım’ diyecek insan çok zor bulunur. Maaşının neredeyse iki katı bir rakama kim ‘hayır’ diyebilir. Hele de böylesi ekonomik anlamda zor bir dönemde… Ben cevabını da vereyim. Kimse diyemez!

Diyemez de, yok muydu bunun farklı bir çözümü?

İki büklüm insanlar saatlerce kapıların önünde beklemeseydi olmaz mıydı? Planlanamaz mıydı bu süreç? Madem bankalar bu kadar kar edecek bu taşıma işleminden, başka bir şekilde düzenlenemez miydi?

Bence yapılabilirdi!

Yaş ve jenerasyon gereği bu değerli nesil, yanına torununu, çocuğunu, komşusunu alıp derdini anlattırmak için, o bankadan bu kadar, bu bankada bu kadar diye günlük bile değişkenlik gösteren bu olayda bu kadar çile çekmeseydi keşke.

Alkış tutanlar vardır eminim, ‘Helal olsun, ne para dağıtıyorlar’ diye. Ben bankaların önünden her geçişimde bu insanların haklarını helal edip etmeyeceğini düşünüyorum. Saatlerce bekleyip alacağı promosyonla acaba hangi açığını, ihtiyacını karşılayacaklar diye düşünüyor, gönülden üzülüyorum. Geçinmek herkes için zorken; toplumun gelir düzeyi en düşük kesiminin emekliler olduğunu düşünüyorum. Ki bu kadar talep olmasının bir nedeni de bu değil midir...

Dilerim alınan promosyonlar yüzleri güldürmüştür. Bir açığı kapamış biraz…

Olsun rahatlatmıştır... Ülkemize yıllarca hizmet etmiş işçisine, iş kurup istihdam sağlamış ticaret erbaplarına, öğretmenlerimize, hekimlerimize, tüm memur kadrosuna emek vermiş emeklilerimize...

Dilerim bundan sonra 13 milyon üzerindeki bir kitleye yapılacak uygulamalar daha planlı, programlı ve öngörülü olur.

Banka çalışanları için de, emekliler için de kolaylıklar diliyorum.

Sizler çok değerlisiniz, çok emek vermişsiniz. Ayağınıza taş, gözünüze yaş değmesin...