1 yılda tam 1350 TL zam gelen Biga Belediyesi'nin kreşlerinin velileri kim bilir ne hesaplar yapıyorlardır...

Biga Belediyesi kreşleri geçtiğimiz Eylül'de yapılan zamla 900 TL'den 1500 TL'ye çıkmıştı. Şimdi de Ocak'tan itibaren 1500 TL'den 2250 TL'ye çıkarıldı. Ama bu defa sadece Cumhur İttifakı ile değil, aynı zamanda Millet İttifakı oylarıyla da geçti. Plan Bütçe Komisyonu'ndaki meclis üyeleri ücrete onay vermiş ve diğerleri de sorgulamadan el kaldırmış.

1 yılda tam 1350 TL zam gelen Biga Belediyesi'nin kreşlerinin velileri kim bilir ne hesaplar yapıyorlardır... Kimse henüz maaşına gelecek zammı daha bilmezken, maaşına gelecek zamdan sonra kirasına, peynire, zeytine gelecek zammı öngöremezken... Ne güzel, bakın Biga Belediye Meclisi önden önden yaptı zammını. Hesabınızı ona göre yapın. 'Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte' der gibi.

Yok kişi başı masrafı şu kadar, yok giderler şöyle. O kreşlerin kurulma amacı kar etmesi değildi.

Kurtarmıyorsa kapatacaksınız ya da Şehir Parkı gibi, Çınarlık Parkı gibi özele vereceksiniz ki, bari insanlar 'Ben de çocuğumu özel okula gönderebiliyorum' diye kendini iyi hissetsin. Bir de madem kurtarmayacak, neden gidip yenisini açıyorsunuz! Çaresizlik içinde çaresizlik yaratıyorsunuz insanlara... Akılla açıklanabilir bir durum değil. Kurtarmayacak, ama önümüzde de seçim var... Bir de gelecek seçimler için değil gelecek nesiller için çalıştıklarını söylemiyorlar mı? Gelecek nesillerin bundan haberi var mı!

Çaresizlik nedir, biliyor musunuz?

Evde anne, baba çalışır; anneanne ya da babaanne yaşlıdır ya da bakamaz, bakıcı ararsınız, bakıcı da haklı olarak bir meslek icra ediyor, yüksek ücret ister. Onun da ekmek götürmek zorunda olduğu bir evi vardır çünkü. Sonra dersiniz ki '3 yaşına geldi. Uzmanlar zaten 3 yaşında başlasın kreşe' diyor. 'Akranları ile öğrensin her şeyi. Özeller pahalı, devlet yarım gün ya da zaten yer yok. Belediyenin kreşi var, en uygunu orası' dersiniz.

Sonra işte hayatınızı bu şekilde düzene soktuğunuzu zannedersiniz. Sonra belediyeden ya da okulun whatsapp grubundan bir mesaj gelir. 'Bundan sonra okul ücreti 2250 TL' derler. Anne anlatır akşam babaya. Evin toplam maaşı 15.000 TL ise (İyi ihtimal bu), ev de kira ise... Çocuk bu konuşmalara tanıklık eder ve her şeyin farkındadır aslında. Kendi bilinçaltında neler düşünür, onu bilemiyoruz. Çaresizlik bu işte.

Suya zam geldi, su yok. Eğitime zam geldi, eğitim zaten yıllardır bu memlekette, yok! Meclis salonu içindeki ellerini bilir bilmez havaya kaldıran arkadaşlar, komisyonlarda haklısınız, altı kurtarmaz, hepimiz ticaret yapıyoruz artık. 'Her şey pahalı' diyen arkadaşlar, bir düşünün bakalım. Size dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mı?

*Aşağıdaki görsellerde de görüldüğü gibi velilerin borç hanelerine yeni fiyatlar hiç zaman kaybetmeden işlenmiş bile... Hizmette hız böyle olmalı değil mi (!)

belll1