Aynalı Pazar gazetesinde yer alan habere göre; Yenice Meslek Yüksekokulu Hukuk bölümüne alınacak olan öğretim görevlisi için ÇOMÜ yönetimi ilana çıktı. Başvurular başladı, sınavlar gerçekleştirildi. Sınavı kazanan ilk 10 asil üyenin sudan sebeplerle elenmesi sonrasında ortalık karıştı. Eğitim Birsen Çanakkale Şubesi yönetimi ise üniversite yaşananları sorular haline getirerek basına açıkladı. ÇOMÜ’deki kardı skandalı ile ilgili soruları sıralayan sendika yönetiminden yapılan açıklama içerisinde Rektör Sedat Murat’ın hukuk Bölüm başkanına mobbing ve baskı hatta tehdit ettiği iddiaları da yer aldı.

“ADAYLARIN SUDAN SEBEPLERLE ELENDİĞİ DOĞRU MUDUR?”

Eğitim Birsen Çanakkale Şubesi yönetiminden yapılan açıklamada; “Yenice Meslek Yüksekokulu Hukuk bölümüne öğretim görevlisi alımı ilanı çıktığı an, bölümün ilgili bölüm başkanı "Kadroya hukuk mezunu olmayan birisinin alımı durumu söz konusu olabilecektir" şeklinde dilekçe vermesine rağmen neden bu konuda ısrar edilmiştir. Kadro alımı için 10 kişilik sınava girmeye hak kazanan listenin belirlendiği toplantının Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten'in makam odasında yapılması ve listeye müdahale edilmesi, alınan kişinin 10 kişilik listenin dışında olmasına rağmen sudan sebeplerle adayların elenerek, şahsın 10. sıraya yerleştirilmesi hususu doğru mudur” soruları yöneltildi.

REKTÖR BÖLÜM BAŞKANINA “ŞERHİNİ KALDIR, RAPOR AL” DEDİ Mİ?

İddia ve soruların devamında sendika yönetimi ÇOMÜ Rektörüne yönelttiği sorularda Sedat Murat’ın istediği kişinin alınmasına şerh koyan bölüm başkanını Rapor Almaya zorladığı yönündeydi. Açıklamada; “Listeye bölüm başkanının itirazı sonucu kadro alım jürisi Rektör Prof.Dr. Sedat Murat'ın odasına çağrıldı mı? Rektör listeye şerh düşen bölüm başkanına kadro alım sınavı yapılacağı gün rapor almasını ve şerhini kaldırmasını teklif etti mi? Sürecin devamında Rektör Prof.Dr. Sedat Murat Yenice MYO Müdürünü telefonla arayarak Jüri Üyesi olan Hukuk Bölüm başkanının sınav günü rapor alıp almayacağını sordu mu?

Karabiga'da patlama: 1 ölü Karabiga'da patlama: 1 ölü

10’NCU SIRADAN GİRİP BİRİNCİ ASİL OLDUĞU DOĞRU MU?

Rektör Sedat Murat’ın baskıları ile elenen adaylardan sonra 10’ncu sıradan sınavlara girme hakkı elde eden kişinin doktora ve yüksek lisans yapmış kişiler az puan alırken; söz konusu şahsın sınavdan 75 puan alıp 1.Asil olması da gündeme getirildi. Açıklamada; “Kadro alım yazılı bilim sınavı günü Bölüm başkanının sınav sorularının kura ile belirlenmesini teklif etmesine rağmen diğer jüri üyelerinin bu usulü kabul etmediği doğru mudur? Ayrıca sınav sonucunda hukuk alanında doktora veya yüksek lisans yapmış olan bazı adayların sınavdan çok düşük almasına rağmen 10'uncu sıradan listeye giren hukukçu olmayan adayın 75 alarak 1. asil olması hususunda ne düşünüyorsunuz?”

“REKTÖRÜN “LİYAKAT, HAK ADALET’ DERKEN; MOBBİNG, TEHDİT VE BASKI YAPMASI..”

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Murat’ın her konuşmasında liyakat, hak adalet ve mobbinge karşı hassasiyet çağrısı yaparken; kendisinin bizzat bölüm başkanına baskı, mobbing ve tehdit ettiği gündeme getirilen açıklamanın devamında Rektör Prog.Dr. Murat’a şu sorular yöneltildi; “Bu kadro alım sürecinde yaşanan talihsiz olaylar silsilesine bakıldığında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat'ın her toplantı ve akademik buluşmalarda liyakate vurgu yapması, hak adalet ve özellikle mobbing konusuna hassasiyetini dile getirmesine rağmen; Hukuk Bölüm Başkanına bizzat kendisinin yaptığı baskılar, mobbing ve hatta tehditler hakkında ne düşünmektedir? Üniversitenin yaşamış olduğu bu talihsiz sürece baktığımızda YÖK Başkanı sayın Prof. Dr. Erol Özvar'ın tavrının ne olacağı merak edilmektedir. Sendikamız bu konunun takipçisi olacaktır” denildi.

Editör: Ahmet Tunç