Düzenli olan her şeyi seviyorum. Önlem aldırır, risk azaltır ve teyemmümü hatırlatır. Bu aralar düzenli olarak yaşadığımız hatta belediyenin mesai saatleri dışında akmayan çeşmelerimiz var.

İnsan başlarda kızıyor ama sonrası alışıyor sanki.

Bütün ihtiyaçlarınızı hafta içi hallediyorsunuz ve dolayısıyla hafta sonu size kalıyor. Çamaşır yok, bulaşık yok. Bu aslında modern hayatın bize sunamadığı ama sağ olsun Biga Belediyesi tarafından sağlanan bir imkan. Bülent Erdoğan’ın başkanlığı kazanmak için gezdiği seçim gezilerinde söylediği; “Şu anda ne yapılıyorsa daha fazlasını yapacağım” sözlerini hatırlıyorum. Arada sırada su kesintileri yaşardık. Erdoğan’ın tuttuğu sözlerinden biri de bu olsa gerek.

Neyse o başka konu. Asıl konuya dönelim.

Şişelerimizi doldurduk, leğenlerimiz hazır, hafta sonunu bekliyorduk ama bu defa çarşamba günü yaşanan kesintiye hazırlıksız yakalandık. Gerçi iyi tespit. Birçok insan pazar alışverişi için çarşamba günü evde olmuyor ama işyerleri falan… Çalıştığımız için… E okullar da var. Neyse işte bu sefer hazırlıksız yakalandık ve biraz kızdık doğrusu. Belediye yönetimi de hazırlıksız yakalanmış olsa gerek. Bu defa mesaj ya da sosyal medyadan ‘Sular kesilecek’ uyarısını da görmedik.

Bu tip teknik problemler olabilir. Olacaktır da. Sadece burada da olmuyor ve hatta ilk defa da olmuyor. Fakat nedeni ve sıklığının elbet bir açıklaması vardır. Bence insanlara artık bunu anlatmak lazım. Bir yılda maddi değeri yüzde ikiyüzlere çıkan ve pahalandıkça ulaşması zorlaşan bir madde ya da ürün diyelim su için. İktisadi dengedeki arz ve talep grafiğine aykırı işliyor yaşadığımız süreç.

Bu bir tasarruf tedbiri de olabilir. Örneğin gelen zamlar sonunda tüketim oranı değişmeyeceğine göre, tüketimi sınırlandırarak zammın oranını hissettirmemek gibi bir çalışmadan bahsediyorum.

Bu durumdan sorumlu kamu kuruluşunda bu konuyu açıklayabilecek birisi olmalı. Mezuniyeti fark etmez. Problemi dürüstçe anlatsa yeter. Anlatsın ki halk da üzerine düşen neyse yapsın.

Sabır çeke çeke tespihin imamesi kırıldı artık vatandaşın. Bilin istedim.