Bağımlılıkla mücadele kararları doğrultusunda 81 ilde gerçekleştirilen 'Ben Olsaydım' temalı bağımlılık ile mücadele çalıştayının ilki Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, daire amirleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları, okul idarecileri ve vatandaşların katıldığı çalıştayda; tütün, alkol, uyuşturucu ve davranışsal bağımlılık konuları ele alındı.

Mayıs Ayında Taze Taze: Sebzeler ve Meyveler Mayıs Ayında Taze Taze: Sebzeler ve Meyveler

Psikiyatri Uzmanı Barış Şen, Yeşilay Danışmanlık Merkezi ve Kolluk Kuvvetleri tarafından yapılan sunumlar ile bağımlılık yapıcı maddelerin etkileri gözler önüne serilerek bu tarz maddelerden özellikle gençleri korumak amacıyla alınan önlemler ve alınacak tedbirler görüşüldü.

Çalıştayın ikinci kısmında ise, bağımlılıkla mücadele çerçevesinde sorunların tespitin yapılması, önleyici tedbirler çerçevesinde kurum ve kuruluşların alanlarına yönelik tamamlayıcı faaliyetlerin belirlenmesi, riskli bölgelerin belirlenerek bu bölgelere yönelik yürütülmesi gereken önleyici çalışmaların belirlenmesi amaçları doğrultusunda katılımcıların tecrübe ve bilgi birikimleri çerçevesinde tespit edilen sorunlara yönelik olarak 'Ben Olsaydım' yaklaşımı ile çözüm önerileri dinlenip not edildi.

İkincisi yapılacak olan çalıştayın sonunda alınacak kararlar, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan bölge değerlendirme toplantılarında ele alınacak ve ulusal düzeyde yapılacak 'Bağımlılıkla Mücadele Şurası'nda değerlendirilecek.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç