KUPÜRLERDEN YANSIYANLAR

Biga Ortaokulunda 1970’li yıllarda okuyanlar BCG aşısı ile ilgili bu afişi hatırlarlar… Google’da bile sadece iki tane bulabildim. Bu afiş, artık en azından Türkiye dahil birçok ülke için tehdit olmayan verem hastalığının aşısıyla ilgili.

Türk Toraks Derneği’nin web sitesinde aşı hakkında şu bilgi var: “Albert Calmette ve Camille Guerin isimli iki Fransız araştırmacı tarafından 1920'li yıllarda bulunan verem aşısına, basilin ve bulan araştırmacıların isimlerine ithafen “Bacillus Calmette Guerin” (BCG) aşısı ismi verilmiştir.”

Verem, tarih boyunca sayısız insanın ölümünden sorumlu bulaşıcı hastalıklardan biri… Tıpkı, veba, tifüs, kolera, çiçek hastalığı, sarıhumma, kızamık, sıtma, AIDS ve ölümcül birçok grip çeşidi gibi… Bu hastalıkların her biri sayısız insanın ölümüne neden olan bulaşıcı hastalıklar. Ne kadar ölümcül olduklarını anlatmak için bazılarının, etkili oldukları bölgede nüfusun yarısından fazlasının ölümüne neden olduğunu söylemek yeterli. Merak eden “salgınlar listesi” olarak bir Google araması yapar.

İnternetteki bu listeye bakanlar önce dehşetengiz rakamları görünce elbette korkuya kapılacaktır. Ancak listedeki tüm salgın hastalıkların artık kolayca tedavi edildiğini hatırladıklarında korkunun yerini umut alacaktır.  

***

Tüm bu hastalıkları yenen insan, Koronavirüs’ü de yenecektir elbette. Buradaki en büyük soru ve sorun, “Ne zaman?”

Ardından gelen soruların cevapları da daha az önemli değil:

Küresel ekonomik sistem bundan ne kadar zarar görecektir? Hangi sektörlerdeki şirketler, ne kadar sorun yaşayacaktır? Faaliyetleri durdurulan, işyerleri kapalı kalmaya ne kadar dayanabilecektir? Esnafın durumu ne olacaktır? Uzaktan eğitim ne kadar sürecektir?

***

Yazının girişinde sözünü ettiğim afiş kadar genç neslin yabancısı olduğu bir de kupür var… Bu yazı için ilham veren “Verem Hakkında Konferanslar” başlıklı haberin benzerlerini de gençler hiç görmemiştir.

Balıkkaya gazetesinde yayınlanan haber verem hastalığı ile ilgili köylerde verilen konferanslarla ilgili. İşte bu konferansları hatırlayanlar da kalmadığı için Koronavirüs de yakında insanoğlu tarafından yenilecek ve hem ilacı hem aşısı geliştirilecek:

“Verem Hakkında Konferanslar

Kentimiz gezici sağlık memurlarından Kemal Güleç, köy okullarını gezerek Verem hakkında konuşmalar yapmaktadır.

Tüm köylerimizi gezerek okullarda yaptığı konferanslar ilgi ile izlenmektedir.”

 19.03.2020 Biga Ortaokulu duvarları bu afişle dolardı

Balıkkaya

Sahibi: Nejdet Özmen

Mes’ul Müdür: Hüseyin Oktay

İdare Müdürü: Servet Alkış

Sayı: 1 Sayfa: 1

Tarih: 23 Ocak 1968