Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve geldikten sonra meslek komitelerinin çalışmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Biga TSO Başkanı Şadan Doğan hedefinde daha şimdiden başarıya ulaşmış görünüyor. Tüm meslek komiteleri, kısa sürede yedek üyelerin de katılımıyla toplantılara başladılar. Komitelerde yapılan görüşmeler sonucunda sektörel sorunların çözümünün yanı sıra kamyon garajının yapılması, indirimli alışveriş günlerinin düzenlenmesi gibi Bigalıları yakından ilgilendiren konularla ilgili de ortaya çıktı.

“BAŞARILI BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK”

Komitelerin çalışmalarından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Medya Lokum’a yaptığı açıklamada; “Seçimden önce de, seçimden sonra da en çok önemsediğim konuların başında komitelerimizin düzenli olarak toplanmaları, fikir alışverişinde bulunmaları, sorunlarına yönetim kurulumuza iletmeleri ve çözümleri beraber üretmemiz gerektiğini her fırsatta dile getirmiştim. Meslek komitelerimiz beni mahcup etmediler. Kısa sürede toplantılar gerçekleştirmeye başladılar. 7 ve 8’inci meslek komitelerimiz bir araya geldiler ve hep birlikte bir toplantı gerçekleştirdiler. 4’üncü meslek komitemiz yedeklerle birlikte toplandılar. Bütün komitelerimiz ilk toplantılarını tamamladılar. İlk defa bu kadar başarılı bir başlangıç yaptık. Bu benim açımdan çok mutluluk verici bir durum. Herkes mücadele ediyor. Şimdi komitelerin dışında yapılacak işlere göre komisyonlar kuruyoruz. Ben başta komite başkanlarımız olmak üzere tüm komite üyelerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bu çalışma azmini kaybetmeden yolumuza devam edersek, Bigamızın ikinci yüzyılını da ilçemize yakışır şekilde yönetebiliriz” ifadelerini kullandı.

KOMİTELER HIZLI BAŞLADI

Geleceğin İşletmecileri Davut Doğan’ı Seçti Geleceğin İşletmecileri Davut Doğan’ı Seçti

Biga TSO’da meslek komiteleri çalışmalara hızlı bir başlangıç yaptı. İlk toplantılarda alınan bazı önemli kararlar şöyle:

1. Meslek Komitesi (Gıda Maddeleri İmalatı):

Unlu mamuller imalatı yapan üyelerin ‘perakende ekmek çeşitleri’ ile ilgili olarak azami fiyat tarifesinin hazırlanması dilekçeleri işleme konuldu. Komite üyelerince ekmek çeşitleri ile ilgili çeşitli girdi kalemlerine ait maliyet hesaplamaları, araştırmalar ve değerlendirmeler neticesinde, üretici üyelerin taleplerinde haklı oldukları ve ekmek çeşitleri ile ilgili yeni azami fiyat tarifesi verilmesi konusunda karar alındı.

2. Meslek Komitesi (Diğer İmalat Sanayi ve Madencilik):

Komite üyelerince ihracaatın kolaylaştırılmasına yönelik yapılması gerekenler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Gümrük Müdürlüğü’nün yapısının geliştirilmesi, antrepo kurulması ile ilgili yönetim kuruluna bilgi verilmesi kararı alındı. Üyelerin vize işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla bir çalışma yapılmasına karar verildi.

3. Meslek Komitesi (İnşaat, İnşaat Malzemeleri Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri):

Yapı denetim firmalarının müteahhitlerle parasal işlerinin düzenlenmesiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Biga genelinde yeni yapılan binalarda internet bağlantı noktalarının yetersizliği konusu görüşüldü. Yeni yapılan binaların dış elektrik bağlantılarının yapılması konusunda ilgili firma ile ilgili bazı eksikliklerin giderilmesi gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

4. Meslek Komitesi (Gıda Maddeleri Toptan ve Perakende Ticareti):

Komite üyelerince 2023 yılı yurt içi fuar takvimi incelendi. 4. Meslek Grubu üyelerini ilgilendiren fuarlar tespit edildi. Fuarlar için ilgili tarihlerde üyelere duyuru ve bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması adına konunun yönetim kuruluna iletilmesine karar verildi.

5. Meslek Komitesi (Tarım, Hayvancılık Ürünleri Toptan ve Perakende Ticareti):

Biga’nın yöresel ürünlerinin coğrafi işaret tescili çalışmaları kapsamında başvuruda bulunulan ürünlerle ilgili komite üyeleri bilgilendirildi. Biga’da yapılması planlanan ‘Bitkisel Üretim İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’ ile ilgili gelinen aşamalar ve yapılan çalışmalar değerlendirildi. 2023 yılı yurt içi fuar takvimi değerlendirildi.

6. Meslek Komitesi (Motorlu Araçlar ve Yedekleri, Akaryakıt Ticareti ve Ulaştırma):

Ticari araçlarda özellikle karayolu nakliye taşımacılığı yapan üyelerden gelen talepler doğrultusunda sigorta poliçeleri ve kaskolarda fahiş fiyat artışları gözlemlendiği bilgisi paylaşıldı. Üyelerin maddi olarak zor bir süreçten geçtiği vurgulandı. Şehiriçi minibüslerin sanayi güzergahında Çıraklık Eğitim Merkezi güzergahına gitmediği, sanayi esnafının ulaşımda aksamalar yaşadığı ve konunun Biga Belediyesi veya şehiriçi yolcu taşıma kooperatiflerine bildirilmesine karar verildi. Biga’da yapılması planlanan kamyon garajı ile galericiler sitesi hakkında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile görüşülmesine karar verildi.

7. Meslek Komitesi (Konfeksiyon ve Tekstil Ürünleri Ticareti) ve 8. Meslek Komitesi (Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Elektrikli Ev Aletleri Ticareti):

Komite üyelerince, zincir marketlerde hırdavat, kırtasiye, beyaz eşya, konfeksiyon vb. ürün satışlarına kısıtlama getirilmesi, markalı ürünlerde ikinci kalitede özel olarak ürettirilip piyasada kaliteli ve ucuz algısı yaratılarak tüketicinin yanıltılarak haksız rekabet oluşturulması konusunda TSO Yönetim Kurulu’na bilgi verilmesi kararlaştırıldı. Komite üyelerince, piyasaya canlılık kazandırmak ve pandemi sürecinden olumsuz etkilenen işletmelerin sorunlarına çözüm oluşturmak amacıyla ilçemizde indirimli alışveriş günleri düzenlenmesinin oda yönetim kuruluna iletilmesine karar verildi. Komite üyelerince, vergi ve ceza tebligatlarında mükelleflere gönderilen bilgilendirme mesajlarının daha aydınlatıcı hale getirilmesi, mükelleflere tebligat ulaştırılmadan haciz konulması konularında ilgili kurumlarla iletişime geçilmesi ile ilgili oda yönetim kuruluna bilgi verilmesi kararlaştırıldı.

9. Meslek Komitesi (Konaklama, Lokanta, Finans, Sigorta ve Diğer Hizmetler):

Komite başkanı Canberk Tarhan 2022 yılının Ocak-Ekim dönemi verilerini sunumuyla toplantı başladı. Trafik sigortalarında taksitlerin kaldırılması hususunun TOBB’a yazılması ve konuyla ilgili girişimlerde bulunulması istendi. Sigortacılıkta farkındalığı arttırmak amacıyla Biga TSO tarafından sigortacılıkla ilgili konuların ilan edilmesi, şeffaf ve açık bir şekilde kamuoyunun aydınlatılması istendi. Sıfır araç alımlarında bayilerin mecburi sigorta poliçe yatırma zorunluluğu ne kadar hukuki, aracı alan müşteri bayiden poliçe veya kasko yaptırmak zorunda mı? Konularıyla ilgili gerekli girişimlerin yapılmasına karar verildi. Biga TSO üyesi sigortacıların listelerinin kaymakamlığa bildirilmesi ve kaymakamlığın da tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ilan etmesi için görüşme yapılmasına karar verildi.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç