KUPÜRLERDEN YANSIYANLAR

Rahmetli babam (şoför) Mümin Şen, Beşiktaş taraftarıydı. Neden Beşiktaş’ı tuttuğunu sorduğumda şöyle demişti: “Beşiktaş Biga’ya geldi, Bigaspor’la maç yaptı. Ben o maçı seyrettim…”

Daha sonra Biga basınının eski sayfalarında gezinirken sadece Beşiktaş’ın değil diğer İstanbul takımlarının da Biga’ya gelip maç yaptıklarını öğrendim. 1950’li ve 1960’lı yıllardaki bu uygulama, muhtemelen İstanbul takımlarına Anadolu’daki yetenekleri tanımak için bir fırsat veriyordu. Nitekim bu maçlarda beğenilen bazı Bigalı futbolcuların büyük takımlara gittiklerini, arkadaşım İbrahim Dizman’la hazırladığımız Biga’da Sosyal Yaşam kitabı için çalışırken öğrenmiştik.

1950’li yıllarda Biga’da Zühtü Güven tarafından teksir ile çoğaltılarak yayınlanan Hakkın Sesi gazetesindeki haber işte böyle bir karşılaşmayı anlatıyor. Üstelik Bigaspor’u kuran iki takımla, Biga Gençlik ve 18 Eylül takımlarının gençleriyle Fenerbahçe gençleri arasında gerçekleşen iki maçta neler yaşandığını o günlerin tatlı üslubuyla okuyalım:

“Fener ve Biga Gençliğin Maçları

Bayram münasebetiyle Biga’ya davet edilen Fenerbahçe kulübünün genç elemanları Biga’ya gelerek Cumartesi ve Pazar günleri birer maç yapmışlardır.

Birinci gün gençlik kulübü ile yapılan maçta her iki taraf da canlı heyecanlı oyunlar göstermişler ve bir bir berabere kalmışlardır.

İkinci günü, yani kapalı Pazar günü yapılan maçta ise, 18 Eylül gençlerinin hayli gayret ve enerjilerine rağmen şans daha fazla Fenerliler lehine cereyan etmiş, hatta 18 Eylül takımının atmış olduğu iki şut kale direklerine çarpmak suretiyle (Fenerbahçeliler) muhakkak birer golden kurtulmuşlardır.

Ne olursa olsun hariçten gelen takımların şehrimizdeki takımlar için temasları daima faydalı olmaktadır.

Misafir takım gençlerimizin yakın ve sıcak alakalarıyla centilmence ağırlanmış ve sıcak misafirperverlik gösterilmiş ve aynı hava içinde uğurlanmışlardır.”

2020.01.23 Kupürlerden Yansıyanlar Fener ve Biga Gençliğin Maçları

Hakkın Sesi

Sahibi: Zühtü Güven

Sayı: 42 Sayfa: 1

Tarih: 8 Mayıs 1957