Ne olacak şimdi o güzelliklere… Ne olacak şimdi o güzelliklere…

Biga Belediye Meclis Toplantısı sonrası basına açık şekilde gerçekleşen bölümde yaşanan diyaloglar toplantıyı izleyen herkesi şok etti. Biga'da yerel siyasette sular ısınmaya başladı. Ak Partili Bülent Erdoğan'ın başkanlığındaki Biga Belediyesi'nde Cumhur İttifakı'nda daha 3 yıl bile dolmadan dağılma yaşanırken, meclis üstünlüğünün de muhalefete geçmiş olması ile Biga siyasetinde eşine az rastlanacak bir tartışmanın sahne almasına neden oldu.

İYİ Partili meclis üyesi İbrahim Demircan toplantıda “Biga menfaatleri için birlikte çalışmalıyız” sözlerini kullanan Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a meclise gelen 10 öneriden sadece 1 tanesine hayır dediklerini hatırlatarak; “Toplantıda ‘Biga’nın menfaatine olan konularda birlikte hareket etmemiz gerekir’ dediniz. Biz Millet İttifakı olarak 10 meclis gündeminin 9’una ‘evet’ dedik. Yani Biga menfaatine olan her şeye ‘evet’ dedik. 8’inci maddeyi onaylamadık diye böyle bir cümle kullandınız. Belediyenin mülkü olan yerlerin tamamını geçirelim, her yer değerlensin. Böyle bir zihniyet olamaz. Her yerin farklı bir yapısı var. Böyle bir cümle kurmanızı etik bulmadım. Uyardım” ifadelerini kullandı.

t4-3

İYİ Partili Demircan’ın bu sözleri üzerine AK Partili Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Fatih Alkan araya girerek, Mehmet Özkan ve İsmail Işık döneminden örnek verdi. Alkan; eski dönem ile mevcut belediye yönetimiyle karşılaştırma yaparken; “Bu, belediyeye maddi olarak çıkar sağlayan bir konu. Diğer kamu kuruluşlarından gelen imar artışlarına evet dedik. Bu 10 katlar gibi ifade edilecek bir konu değil. Diğer bütün bakanlıklardan gelen konular olumlu oylandı. Bunu siyasi olarak görüyorum” ifadelerini kullanıldı.

“ŞİMDİ Mİ AKLIN BAŞINA GELİYOR? 3 YILDIR NEREDESİNİZ”

MHP’den ilk istifa eden bağımsız meclis üyesi Zeki Mutlu da konuşmalara dahil olarak; “Biz yaklaşık 3 yıldan beri bu mecliste toplanıyoruz. Ne zaman ki seçimler yaklaştı, bizi adam yerine koyup bilgilendirmek istedi sayın başkanımız. Biz MHP olarak bu meclise geldik. Ama Milliyetçi Hareket Partisi’ni siz yok saydınız. Hiçbir şekilde bilgi verip, bilgi almadınız. Hepimizi dağıttınız, böldünüz. Hepimiz dağıldık. Şimdi mi aklın başına geliyor. 3 senedir neredesiniz” tepkisini gösterdi.

t5-3

“BİZE BİLGİ VERMEDİNİZ, TAM TERSİ ARAMIZA NİFAK SOKTUNUZ”

Mutlu konuşmasının devamında Erdoğan'a tepki göstererek “AKM’ye gelen insan Atamıza küfür etti. Siz plaket verdiniz, para verdiniz. Bir sordunuz mu, biz buraya adam getiriyoruz diye. Bir başka olay. Sen şimdi kalkmışsın, ret edilen maddelerde, oy sıkıştı mı… Biz sizinle ittifakız. Siz bütün bilgileri bizimle paylaşmak istemediniz. Tam aksine aramıza nifak sokarak… 3 tane başkanlık kazandırmış ya. İki parti başkanı da. Bunların hepsi de tanınan insanlar. Günah ya. Hadi bizim başkanımızı yediniz. Ya kendi başkanınız. Vefa bu mu. Demek istiyorum ki. Şimdi yumurta ağzına geldi. Şimdi mi birliğe başvuruyorsunuz. Ben 3 yıldır buradayım. En büyüklerinizden biriyim. Bir fikir aldınız mı. Milliyetçi Hareket Partisi’ni hiç kaile aldınız mı? Tam aksine aramıza nifak sokarak hepimizi dağıttınız. Bunun vebali size” dedi.

“BELEDİYE OLARAK BİTİĞİZ..”

Köylere hizmet götürme birliğine tahsis edilen araç ile ilgili de eleştirilerini sıralayan Mutlu; “Ben kendi fikrimi söyleyeyim. Ben bu makineyi kesinlikle köylere hizmet götürme birliğine vermezdim. Neden. Ya biz zaten belediye olarak bitiğiz. Bizim de ihtiyacımız var. Bugüne kadar ne yaptık belediye olarak. Bunu ticaret odası başkanımız, kaymakamımız almış. Sağ olsunlar. Bizim de bu kepçeye ihtiyacımız var. Bundan sonra 3 yıl geçmiş, bir şey sormuyorsun, her şey kapalı kapılar arkasında. Çalan da belli değil, davulcu da belli değil. Kim ne yapıyor. Şimdi aklınız başınıza geldi, bilgi vereceksiniz. Hadi verin bakalım o bilgiyi. Kim alıyor o bilgiyi. Milliyetçi Hareket Partisi sayesinde oturdunuz o koltuğa. Biz istifa ettiysek de ahlakımızdan, edebimizden istifa ettik. Kesinlikle orada MHP’den dolayı oturuyorsunuz” tepkisini gösterdi.

t1-3

“ÜÇ YILDIR BİZİM YAPTIKLARIMIZI YAPABİLEN BELEDİYE VARSA..”

Bağımsız meclis üyesi Zeki Mutlu’nun sözleri üzerine Belediye Başkanı Bülent Erdoğan “Ne yaptınız derseniz, biz 3 yılımızın 2 yılını pandemiyle geçirdik. Burada toplantılarımızı yapamadık. Birçok ziyaretimizi yapamadık. Ama Biga Belediyesi olarak durmadık. 3 yılda neler yaptığımızı Atatürk Kültür Merkezi’nde güzel bir programla çok güzel anlattık. Teşrif etseydiniz, gelseydiniz, orada görürdünüz. Belediyenin hiçbir etkinliğine gelmediğiniz için bunları bilmiyor olmanız normal. Zeki beye çıkışta bültenimizden verelim. Biga Belediyesi’nin 3 yılda neler yaptığını orada görebilirsiniz. Bu konuda iddia ediyoruz. Çanakkale’nin tüm ilçeleri, merkez belediyeleri de dahil, 3 yıldan beri bizim yaptıklarımızı yapabilen bir belediye varsa, onu da gelin buyurun, burada konuşalım” dedi.

“İSMİNİZİ LİSTEYE YAZAN, SEÇMENE KARŞI YAPTIĞINIZ İHANETİ..”

MHP’yi bölmekle suçlanmasına da yanıt veren Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Milliyetçi Hareket Partisi’yle göreve geldiğimiz günden bu güne aramızda hiçbir sorun olmadı. Ama maalesef kendi şahsını partisinin önüne koyan arkadaşlarımızın tavır ve tutumu, kendilerini çok önemsemeleri, ‘Biz ağabeyiz, ne varsa bize sorulacak, bizim onayımız olmadan bu işler olmaz’ tavrından ve tarzından da hiçbir zaman uymadık. Çünkü bizim muhatabımız MHP ve Ak Parti. Burada bağımsız olarak meclis üyesi adayı olsaydınız, seçilebilecek miydiniz. İttifak olmasaydı seçilebilecek miydiniz. Kimin kime ittifakta daha çok oyu var. Onu da değerlendirin. Bizler Milliyetçi Hareket Partisi'nin oylarıyla göreve geldik. Tüm meclis üyelerimiz de kimlerin oyunu alarak geldi ve şu an hangi sıralarda nasıl oturuyor, bunu nasıl kabul ediyor, bunu da tüm Biga’mızın, kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Fikirler değişik olabilir. Anlaşma olmayabilir. Buradan genel başkanların aldığı kararları hiçbir şahıs bozmak durumunda değildir. İşte burada hepimiz Biga’nın gözü önünde bunu yaşıyoruz. Siz sizin isminizi listeye yazan, sizin isminizin listede olmasını isteyenlere karşı ve onların seçmenine karşı yaptığınız bir ihaneti sanki çok haklıymışsınız gibi burada kalkıp söz alıp konuşuyorsunuz. Bu da yanlış. Milliyetçi Hareket Partisi ile Ak Parti’nin hiçbir sorunu yoktur. Cumhur İttifakı her zaman önceliğimizdir. Biga’da yaşayan herkes, belediyeyle alakalı her konusunu belediyeye getirebilir. Belediye Meclisimiz değerlendirebilir. Karar alınır. Kararlar doğrultusunda yapılır, ya da yapılmaz. Ben Bülent Erdoğan olarak, Biga Belediye Başkanı olarak göreve geldiğim günden bu güne cevabını veremeyeceğim hiçbir soru yok. Kimin ne iddiası varsa, gelsin istediği yerde sorsun. Halkımıza da hakka da veremeyeceğim hiçbir hesabım yok. Benim geçimim de belli, ticaretim de belli. Bülent Erdoğan sorulduğu zaman kim olduğu çok iyi biliniyor. Bence herkes kendi muhasebesini de yapsın. Biz 3 yıldır her meclis toplantısı öncesi hiçbir ay grup toplantısı yapmadan, istişare yapmadan hiçbir meclis toplantısına katılmadık. Kimin ne iddiası varsa gelecek, soracak. Bu tür konuların herkesin önünde konuşulmasından dolayı da ben mutluyum. Her meclis toplantısında gönül rahatlığıyla bu konuları açabiliriz, konuşabiliriz" ifadelerini kullandı.

t2-4

ERDOĞAN’A “SEN TRİBÜNLERE OYNUYORSUN” TEPKİSİ

Bülent Erdoğan’ın ihanetle suçladığı Zeki Mutlu ise; “Doğru söylüyorsunuz sayın başkan. Daha mazbatayı aldığımız gün ne derdiniz vardı da Zeki Mutlu birinci sıradaydı, mazbatayı Zeki Mutlu kaçıncı aldı. Sen konuşuyorsun. Sen tribünlere oynuyorsun. Sen daha ihaneti birinci dakikada yaptın. Daha devam edelim mi. Ne derdin vardı Zeki Mutlu ile” ifadelerini kullandı.

“İTİRAZLARIMIZ TAMAMİYLE TEKNİK KONULARDAN KAYNAKLI”

Millet İttifakı Sözcüsü ve CHP’li meclis üyesi Alper Şen de tartışmalara dahil olarak; “Geçtiğimiz 3 sene zarfında bizim ittifak olarak onay vermediğimiz imar konularıyla alakalı Fatih arkadaşımızın söylediği gibi kesinlikle ama kesinlikle siyasi bir değerlendirmemiz olmadı. Lütfen biliniz. Bütün itirazlarımız tamamen teknik konulara dayanaklı bir şekilde yapılmıştır. Tutanaklar ve komisyon raporları herkesin incelemesine çok rahat bir şekilde açılabilir. Ki hoş bir tarafı. Siyasi olarak da davranabiliriz. Biz farklı bir siyasi partiyiz. Diğer arkadaşlarımız da farklı bir siyasi parti. Olayları siyasi gözle farklı bir şekilde yorumlama hakkımız ve buna uygun şekilde oy kullanma hakkımız var. Ama lütfen biliniz. Bu tip konularda Biga’nın yararına olmadığı şeklinde üzerimize söylenen sözlerin hiçbirinin bu şekilde bir geçerliliği yoktur. İkinci bir konu. Diğer resmi kurumlarla ilgili gelen istekler kabul edilirken, Biga Belediyesi’nden gelen isteklerin bizler tarafından ısrarla kabul edilmediği yönünde bir görüş var. Demek ki Biga Belediyesi’nden gelen istekler, diğer kurum ve kuruluşlardan gelen isteklere göre çok daha fazla zorlama” yorumunda bulundu.

t6-3

Editör: Ahmet Tunç