Nisan’ın ilk haftasından sonra ilk kez Belediye binasına girdim. İlkbahar, yaz geride kaldı. Sonbahar geldi. Aradan 7 ay geçti. Biraz gerginlik hissettim belediye girişinde. Gazetecilik yapmak fikri ilk gündemimize geldiğinde bu görüşmenin olması gerektiğini de konuşmuştuk elbette

Nisan’ın ilk haftasından sonra ilk kez Belediye binasına girdim. İlkbahar, yaz geride kaldı. Sonbahar geldi. Aradan 7 ay geçti. Biraz gerginlik hissettim belediye girişinde. Gazetecilik yapmak fikri ilk gündemimize geldiğinde bu görüşmenin olması gerektiğini de konuşmuştuk elbette. Farklı görüşlerin bir arada olmasının zenginlik olduğuna inananlardanım. Karşılıklı tartışabilmenin olgunluk olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de 11 yıllık Biga serüvenimde her görüşten insanla yanyana gelebildik. Gazetecilik yaptığım 5.5 yıllık sürede, sonrasında özel sektörde yaptığım danışmanlıklarda ve son olarak Biga Belediyesi'nde yaptığım Basın Yayın ve Halkla İlişkiler yönetimi görevleri süresince de fikirlere ve görüşlere saygı duyarak hizmet etmeye çalıştım. Gazetecilik yapısı gereği eleştirel bir meslektir. Eleştirel olması düşmanlık anlamına gelmemeli. Amacımız geçtiğimiz yıllardaki örneklerinde olduğu gibi, toplumu hizaya çekmeye çalışmak değil elbette. Hem doğru değil, hem de mümkün değil. Kaba ve sertleşmiş siyasi üslup, toplumun bir bölümünü özellikle geren belediyecilik anlayışı ve ekonomik kriz nedeniyle insanlar gergin. Hem bu gergin ortamı yumuşatmak, hem özgürce ve özgün haberler de yapılabileceğini kanıtlamak, 'bir de bu açıdan bakın' diyebilmek, bunları yaparken de kadınlara önem veren bir dil kullanmak fikirleriyle yola çıktık. Bu nedenle keyifli olsun istedik ve Biga’nın bir lezzeti olan Medya Lokum’u tercih ettik. İlk randevumuzu Biga Belediye Başkanlığı'ndan aldık. Biga Kaymakamlığı'ndan da randevu talebinde bulunduk ancak yazımın yayınlandığı saate kadar henüz yanıt gelmedi. Muhtemelen önümüzdeki hafta nezaket ziyaretimizi gerçekleştirmiş oluruz. İlk randevuya gelince... Randevu saatinden 5 dakika önce belediyedeydik. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin mitinglerde kullandığı seçim müziği Dombra eşliğinde asansörle Başkanlık katına çıktık. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan hemen hemen zamanında kapıda karşıladı, kapıya kadar uğurladı. İlk karşılaşmada karşılıklı bir gerginlik ve tedirginlik hakimdi. Geçmiş dönemde karşılıklı siyasi mücadelenin içinde yer almamız, farklı siyasi görüşlere sahip olmamız, bu duruma nedendi. Yine de nezaket ziyaretiydi. Öyle de başladı. Görüşmede Basın Halkla İlişkiler Müdürü Burcu Ayhan ile yine aynı müdürlük bünyesinde görev yapan Samet Tuncer de yer aldı.

İŞTEN ATILAN İŞÇİLERDEN KAMU KURUMLARININ SİYASALLAŞMASINA…

Gazeteci ile Belediye Başkanı yan yana geldi. Sadece ‘merhaba’ sohbeti olmasını beklemiyorduk elbette. -Biga Belediyesi’nin siyasete bulaştırılması iddiasını tekrarlayan Başkan Erdoğan’a; ilçe başkanının kamu kurumlarının siyasete bulaştırılması konusundaki birikimini, kendi atadığı belediye çalışanlarının nasıl politik davrandıklarını, kendi yönetimlerinin politikayla nasıl ilgili olduklarını hatırlattım. -Belediyeden istifa etmemin yanlış olduğunu ve birlikte çalışabileceğimiz konusundaki tezine; neden birlikte çalışamayacağımızı, neden istifa ettiğimi, istifa etmemin neden gerekli olduğunu anlattım. -Belediyede siyasete izin vermeyeceğini ve bu şekilde yönetim sergileyeceklerimi söylediğinde; işten çıkarılan işçiler konusunda haklı olmadıklarını ve siyasi davrandıklarını dile getirdim. Geçmiş dönemde de işçi çıkarmaların olduğunu ve farklı görüşte olmasına rağmen birlikte çalıştıkları çok sayıda çalışan olduğunu ifade etti. -Gazetecilikle ilgili çirkin örneklerin olduğundan bahsedince; bizim işimizi bildiğimizi anlattım. -Eleştiriye açık olduğunu ifade edince; ilçe başkanlığı döneminden tanıdığımı, ilçe başkanlığını beğendiğimi, belediye başkan yardımcılarını da iyi tanıdığımı ve o dönemlerde eleştiriye açık olduklarını bildiğimi ifade ettim. Velhasıl, başta gergin ve tedirgin başlayan toplantı sonunda yazımın konusu olan bu fotoğraf çıktı. Medya Lokum Yazıişleri Müdürümüz Çiğdem Özden Demiray ile Başkan Erdoğan’a cevizli lokum hediye ettik. Görüşme sonrası Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Nazım Hikmet Keskiner ile kendisinin davetiyle bir süre sohbet etme şansımız oldu. Keyifli ve güzel bir sohbetti. Yazının alt başlığını ise Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Sıtkı Keçeci verdi. Çıkışta şakayla karışık ‘Bizi çok kıstırmayın’ dedi.