Dünyanın pek çok farklı yerindeki üniversitelerin ilk izlenim konusunda yaptığı çalışmalar, seninle yeni tanışan bir insanın hakkındaki hükmü sadece saniyeler içinde verdiğini ortaya koyuyor.

Dünyanın pek çok farklı yerindeki üniversitelerin ilk izlenim konusunda yaptığı çalışmalar, seninle yeni tanışan bir insanın hakkındaki hükmü sadece saniyeler içinde verdiğini ortaya koyuyor.

Köyceğiz'den Biga'ya tayini çıkan Biga Kaymakamı Erdinç Dolu'yu Biga'da görev yapan basın mensupları olarak ziyarete gittik. Tanıştık. Yaklaşık 45 dakika sohbet ettik. Biga hakkında konuştuk. Ardından da Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen'i ziyaret ettik.

Bu 45 dakikanın öncesinde açıkçası bende olumlu bir izlenim oluştu. Ziyarette kaymakam bey hakkında iş bitirici, sonuç odaklı bir devlet adamı ile oturduğumuzu düşündüm. Ben şahsen Biga adına sevindim.

Sonrasında ne olur, nasıl bir performans görürüz bilemem ama; geçmiş kaymakamlardan Fatih Genel ile Gökhan Görgülüaslan arasında bir profil çizdi kaymakam bey.

Proje odaklı, kurumlar arası iletişimin önemini kavramış, çözümsüzlükten hoşlanmayan ve memurlarını yoracak bir tavır gördük. Biga, 'ilçe' ibaresini aşan, bir şehir özelliğine sahip, köylü ve kentli dengesinin sağlandığı, tipik bir Batı şehri. Ekonomisi dengi ilçelere göre hareketli. Sanayisi, öğrencisi, esnaf özellikleri, tarım ve hayvancılığı ile Çanakkale'nin lokomotifi bir ilçe. Biga'nın gelişim grafiği son 10 yıldır hızlı bir yükseliş sergiliyor.

Pandemide ülkenin bir çok il ve ilçesine göre daha az yıpranarak çıkması da Biga'nın güçlü ekonomik yapısının sonucu. Bu, pandemide hiç yara almadık, herkes aynı düzeyde çok iyi koşullara sahip demek değil. Benim gazeteci olarak bir gözlemim. Böylesi bir ilçeye de sorumluluk alabilecek bir idareci lazımdı.

Kaymakam bey; "Ben müdürlerimle de görüşlerimi paylaştım. Biz çözüm odaklı çalışmalıyız. Ben sorunların da takipçisiyim. 657 en garanti iş. Halbuki performans değerlendirmesi yapılması lazım. Ben böyle bakıyorum. Artık devir değişti. Vatandaş bize gelmeyecek. Biz vatandaşa gideceğiz. Çözülebilecek her sorunu çözmemiz gerekiyor" diye çalışma biçimini bizlere de özetledi.

Kaymakam beyin önündeki en önemli sorunlardan biri; yıkılan 12 okulun yapım sürecinin bir an önce hızlandırılması olarak görülüyor. Edindiğim bilgiye göre okullar bölgesinde ihaleyi alan firma güçlü bir firma olduğu ifade ediliyor. Karabiga'da okul inşaatı sürüyor. İmam Hatip'i TOKİ yapacak. Ayın 17'sinde ihalesi var. Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulu'nun ihaleleri yapılmıştı, ancak bir çalışma görünmüyor. Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Hamdibey Ticaret Meslek Lisesi'nin yerinde planlanıyor. İhaleye çıkılacak.

Bir alışma süreci olacak elbette. Kaymakam bey bürokrasinin sıkıcılığından arınmış, keyifli sohbeti ile bizi 45 dakika tutabildi. Ben umutlandım. Gelecek nesillerimizin kurtarılması, okullarına kavuşabilmeleri çok önemli.

Bu küçük hatırlatmadan sonra sivil toplum bilinci, sosyal ve ekonomik hareketliliği ile dikkat çeken bir ilçe olan Biga'ya hoşgeldiniz demek düşüyor bize de, kaymakam beye.